Облік пошкоджень

Держава вже почала вести облік пошкоджень, втрат державних і приватних підприємств від бойових дій, загибелі людей.

По-перше, це втрати нашої критичної інфраструктури – підприємств та установ (незалежно від форми власності) таких галузей, як енергетика, хімічна промисловість, транспорт, банки та фінанси, інформаційні технології та телекомунікації (електронні комунікації), продовольство, охорона здоров’я, комунальне господарство, що є стратегічно важливими для функціонування економіки і безпеки держави, суспільства та населення.

По-друге, це знищені, пошкоджені домівки наших громадян. Одним із напрямків такого обліку є збір інформації про пошкоджене під час війни майно за допомогою застосунку «Дія».

По-третє, втрати бізнесових структур – від великих потужних гігантів нашої промисловості до невеличких магазинчиків і кафе.

Наша ініціативна група спільно з незалежними фахівцями пропонує «План дій» для відшкодування збитків, завданих військовими діями приватного сектору економіки: фізичній особі-підприємцю або особі, яка проводить незалежну професійну діяльність, приватним комерційним і некомерційним організаціям іншім.

Важливо: усі дії проводьте лише після того, коли ви переконалися у власній безпеці!

1. Забезпечте зберігання в безпечному місці документів, які підтверджують право власності на майно (рухоме і нерухоме яке використовується в бізнесі), яким завдано збитків, правовстановлюючі документи фізичних і юридичних осіб. За можливості, отримати актуальні витяги з державних реєстрів, які підтверджують державну реєстрацію, право власності, наприклад, з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Для визначення сум збитку і вираховування компенсації суттєву роль будуть відігравати документи, які підтверджують кількісні і якісні показники господарчої діяльності, технічні документи на майно, бухгалтерські і податкові звіти тощо.

2. Зателефонуйте до ДСНС України у випадку виникнення надзвичайної ситуації, наприклад, руйнування, спричиненого катастрофою, аварією, пожежею, збройним нападом або стихійним лихом, що призводить до безпосередньої загрози здоров’ю, життю чи майну, та повідомити їм про обставини надзвичайної ситуації. Після приїзду працівників ДСНС попросіть копію Акту, що підтверджує виникнення надзвичайної ситуації та факту пошкодження чи руйнування майна.

3. Зателефонуйте до Національної поліції України, якщо було скоєно кримінальне правопорушення, наприклад, мародерство, пограбування, умисне знищення або пошкодження майна, у тому числі російськими військовими чи іншими невідомими особами, та повідомте про обставини правопорушення. Працівник поліції перевірить вашу особу та зареєструє ваше повідомлення в Єдиному реєстрі досудових розслідувань (ЄРДР) відразу або протягом 24 годин з моменту отримання повідомлення. Після реєстрації буде розпочато досудове розслідування і вам як заявнику/потерпілому буде надано витяг з ЄРДР, що підтверджує ключові факти розслідування. Будь ласка, переконайтеся у належному отриманні та зберіганні витягу з ЄРДР.

4. Зафіксуйте надзвичайну ситуацію, злочин та завдану шкоду якомога швидше, використовуючи фото/відео обладнання. Такий фото/відеозапис має чітко вказувати місце, дату та дані особи, яка здійснює фіксацію (врахуйте обмеження на відеозйомку окремих об’єктів, встановлених державними органами). Для запису використовуйте численні технічні можливості смартфонів, наприклад, хронологію подій, фото з великим розширенням, панорамні фото, що дозволить краще зафіксувати основні факти.

5. Запишіть контактні дані свідків події, щоб правоохоронні органи могли пізніше з ними зв’язатися чи викликати на допит. Зверніть увагу, що свідки не повинні бути вашими родичами або працювати у вас та мати спільний бізнес.

6. Візьміть письмові чи відео- свідчення свідків, якщо правоохоронні органи (наприклад, поліція) не мають змоги або недоступні через завантаженість. Врахуйте можливість залучення адвокатів, які уповноважені, з-поміж іншого, збирати інформацію, що може бути використана як доказ, та брати свідчення осіб за їхньою згодою. Адвокат або, за відсутності, ви або ваш представник повинні переконатися, що свідчення належним чином структуровані та достовірні і включають такі відомості:

  • встановлення особи, яка допитує свідка;
  • встановлення імені та контактних даних свідка;
  • визначення типу майна, якому завдано збитків (завод, фабрика, МАФ, приміщення, автомобіль, інше);
  • визначення місця розташування майна, якому завдано збитків (місто/село, район, область, вулиця, будинок);
  • встановлення дати та часу нападу;
  • короткий опис обставин випадку та його наслідків.

7. Зберіть докази події/скоєного правопорушення та подайте письмову заяву до правоохоронного органу про руйнування, знищення або пошкодження майна, мародерство, пограбування, порушення законів та звичаїв війни. При подачі документів переконайтеся, що ви зберігаєте копії всіх зібраних та поданих доказів.

При можливості, скористуйтесь послугами фахівців (юристів) для подачі такої заяви.

8. Повідомте подробиці в офіційні державні канали (wacrimes.gov.ua; damaged.in.ua; dokaz.gov.ua)), які збирають дані про військові злочини, вчинені Росією, для кримінального переслідування військових злочинців в Україні та за кордоном, та використання цих даних як доказів в міжнародних судах і трибуналах. На вказаних веб-сайтах свідки російських злочинів можуть заповнити коротку анкету, надавши інформацію про себе, опис правопорушення з усіма деталями (місцезнаходження, жертви, шкода тощо), а також завантажити відповідні фото- та відеоматеріали.

9. Перегляньте існуючі (особливо довгострокові) комерційні договори та перевірте наявність в них положень про форс-мажор чи зобов’язань щодо повідомлення сторони, яка не виконала свої зобов’язання. Зверніть увагу на договори, які будь-яким чином стосуються пошкодженого майна, наприклад, про руйнування або пошкодження заставленого майна. Враховуйте, що 28 лютого 2022 року Торгово-промислова палата України розмістила на своєму сайті лист, який засвідчує форс-мажорні обставини в Україні; а саме військову агресію з боку Російської Федерації, що стало підставою введення воєнного стану в Україні.

10. Проаналізуйте діючі страхові поліси та перевірте страхування ризиків війни та аналогічних ризиків. Незважаючи на те, що страхові поліси, зазвичай, не покривають збитки або витрати, завдані воєнними діями чи ворожими діями з боку країни-агресора, деякі суб’єкти господарської діяльності можливо відхилилися від цих загальних правил у своїх договорах.

Ці кроки забезпечать Вам належне отримання доказів заподіяної шкоди для можливого відшкодування її в Україні чи за кордоном.